قدمت شکوفا می شود اهوازایران

تهران وکیل. تاريخ انتشار: - ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۲ شهريور.


  • بلیط هواپیما تبریز باکو;
  • 56 سال همگام با روند توسعه و تحول در صنعت پتروشیمی ایران!
  • دوست یابی bbw میراژایران?

کد خبر: بازدید: ارسال نظر. نام ایمیل سایت. دیدنی ها.

پژوهش های راهبردی مسائل اجتماعی ایران

فیلم ها. مقدمات ترور سردار سلیمانی توسط ایالات متحده آمریکا، چگونه مهیا شد؟. ماجرای جتی که انگور پادشاهی فرح را از فرانسه دیر رساند. پرتاب بلند و جالب «نادر محمدی» در بازی امروز پرسپولیس و پیکان. لحظاتی منتشرنشده از آخرین غبارروبی حاج قاسم در حرم امام هادی ع.

سایت اطلاع رسانی روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی

چند رسانه ای. پر بازدید ها امروز دیروز هفته. جدیدترین روش قاچاق چوب رو ببینید!

/ World Pizza Day February 9 and history

هشدار نسبت به ذات پرنوسان بازار بیت کوین رای ندادن به رفاقت! از یاقوت حموی نیز نقل شده است که اهواز جمع هوز یا در اصل حوز بوده است که جزو بزرگ ترین و آباد ترین شهرهای خوزستان بوده که جمعیت زیادی نیز در آن زندگی می کردند.

56 سال همگام با روند توسعه و تحول در صنعت پتروشیمی ایران

در گذشته شهر اهواز به دو محله غربی و شرقی تقسیم می شد که عامل شکل گیری این دو محله رودی به اسم شاهجرد بود. محله غربی جزیره و محله شرقی مدینه نامیده می شد. بخش مدینه محل قرار گیری مسجد جامع شهر و بازار بزرگ بود و وسعتی بیشتر از بخش غربی داشت. شهر اهواز تا قرن پنجم هجری به عنوان مرکز استان خوزستان شناخته می شد و از رونق و شکوه بسیاری برخوردار بود اما بخاطر درگیری ها و حملات زیادی که در آن رخ داد به مدت هشتصد سال مرکزیت استان به شهر شوشتر انتقال پیدا کرد.

در ادامه مشکلاتی نظیر شکسته شدن سد، زلزله و طاعون موجب شد روز به روز از جمعیت و رونق شهر اهواز کاسته شود و این وضعیت تا سال ادامه داشت. در زمانی که حاکمان اموی و عباسی در منصب قدرت بودند شهر اهواز منبع مالیات های نقدی و کالایی بود و هر گاه اختلافی در دستگاه حکومتی پیش می آمد این شهر مرکز قتل عام و ستمگری بود.

برای مثال زمانی که بردگان آفریقایی قیام کردند در سال وارد اهواز شدند و طبق گفته مورخین در این زمان عده زیادی از اهواز گریختند.


  • بهترین مکان اردبیلایران?
  • منطقه دوستیابی آنلاین مشهدایران?
  • سایت های محلی دوستیابی در ملایرایران?

اما سرانجام یعقوب لیث صفاری شهرغارت شده اهواز را پس گرفت مردآویج پسر زیار حاکم سلسله آل زیار در پی گسترش قلمرو خود اهواز را نیز تسخیر کرد و از آنجایی که به مسائل فرهنگی و مذهبی و آبادانی مناطق تحت تسلط خود اهمیت می داد پل قدیمی و مسجد شهر اهواز را بازسازی کرد. اهواز دراین زمان از نظر تجاری و اقتصادی نیز توسعه پیدا کرد. در پی حمله مغول ها و فتح ایران شهر اهواز نیز دچار ویرانی و بی رونقی گردید. در اوایل دوره قاجار خوزستان به چند بخش تقسیم شده بود و هر کدام بصورت جداگانه اداره می شد اما بعد از مرگ آقا محمدخان و روی کار آمدن فتحعلی شاه خوزستان به دو بخش تقسیم شد.

بخش شمال و غرب شامل شوشتر، دزفول و هویزه جزو کرمانشاهان شد و بخش جنوب و شرق شامل رامهرمز، فلاحیه و هندیجان جزو فارس گردید. پس از وقوع جنگ جهانی اول و علی رغم اعلام بی طرفی دولت ایران، ارتش انگلیس و روسیه از شمال و جنوب کشور را اشغال کرده و کشتی های انگلیسی در کارون لنگر انداختند. و در سال شهرهای آبادان، خرمشهر و اهواز را اشغال کردند.


  • دوست یابی اینترنتی بوشهرایران?
  • خدمات همسریابی شهر در رشتایران?
  • رایگان شهر دوستیابی آنلاین قمایران?

با اشغال اهواز انگلیسی ها در منطقه امانیه فعلی اردوگاه نظامی برپا ساختند و در دی ماه هجری شمسی دو گردان ارتش عثمانی برای کمک به عشایر خوزستان در نزدیکی غرب اهواز مستقر و اردوگاه خود را برپا ساختن و در اواخر همان سال ارتش انگلیس با همراهی طرفداران شیخ خزعل به سوی منطقه غدیر حرکت نموده و جنگ آغاز شد. سرانجام نیروهای ترک عثمانی به خاطررسیدن دستور عقب نشینی از طرف فرماندهی کل عثمانی و نیاز به آنها در جبهه دیگر، در فروردین سال هجری شمسی اهواز را ترک کردند وعشایر عرب نیز به خاطر نداشتن امکانات جنگی و نبود رهبری واحد، دست از ادامه مبارزه برداشتند.

سپس سران عشایر مورد تعقیب و انتقام سخت ارتش روس و شیخ خزعل قرار گرفتند.

ریشه نام اهواز

در زمان حکومت ناصر الدین شاه اهواز وضعیت خوبی نداشت تا اینکه کشتی رانی در کارون برای کشور های خارجی آزاد شد و این جرقه ای برای تحولات عظیم در اهواز بود. با وجود عمق و عرض مناسب رود کارون برای کشتیرانی به دلیل وجود موانع طبیعی ادامه حرکت کشتی ها به طرف شوشتر با مانع روبرو بود بنابراین کالاها قبل از رسیدن کشتی به موانع تخلیه می شدند و از طریق ریل راه آهن و انتقال آنها به مکانی بالاتر از سد، به وسیله کشتی های دیگر به شوشتر فرستاده می شدند.

در این زمان حاج معین بوشهری معروف به معین التجار شرکتی به نام شرکت ناصری را برای تخلیه بار کشتی ها تاسیس کرد.