خدمات خواستگاری اجرایی در نیشاپورایران

علاوه بر شرایط عمومی صحت، برای آن که خواستگاری صحیح واقع شده و عاری از خلل و ابهاماتی باشد که ازدواج آینده نامزدها را با مشکل مواجه می سازند، عدم موانعی در زنی که از وی خواستگاری شده، ضروری است. این موانع در دو بخش عمده قابل بررسی است:.

بررسی شرایط صحت خواستگاری در حقوق مدنی - یاسا

ماده ۱۰۳۴ قانون مدنی در این باره آورده است: «هر زنی را که خالی از موانع نکاح باشد می توان خواستگاری نمود». بنابراین حتی وجود مانعی که بیدرنگ پس از خواستگاری بر طرف می شود نیز از حرمت خواستگاری نخواهد کاست.


 1. سن قدمت در رشتایران.
 2. ?
 3. منوی ناوبری.
 4. آژانس های همسریابی در اردبیلایران.

هم چنین است زنی که در عده رجعیه است. برای دست یافتن به ملاک مناسب جهت تشخیص موضوع باید گفت: در صورتی که ازدواج با زنی حرام باشد، خواستگاری از او نیز حرام است، خواه حرمت دائمی باشد مانند عمه یا خاله؛ یا موقت، مانند خواهر زن پیش از آن که نکاح خواهر قبلی منحل شده باشد.

همچنین است همسر دیگری. زنی که در دوره عده طلاق رجعی به سر می برد از آن جهت که حق رجوع به وی برای شوهرش به رسمیت شناخته شده است، مانند زن شوهردار دانسته شده و خواستگاری از وی از آن جهت که به مثابه تجاوز به حق رجوع کننده می باشد، ممنوع است. در کلیه مذاهب اهل سنت خواستگاری از زنی که قبلا توسط مرد دیگری از وی خواستگاری شده و آن زن موافقت خود را با آن اعلام کرده به استناد تصریح احادیثی از پیامبر مطلقاً حرام دانسته شده است. برخی از فقهای شیعه از قبیل شیخ طوسی و شهید اول با عنایت به همان احادیث، این خواستگاری را به شرط موافقت سابق زن با خواستگاری اول و توافق بر ازدواج با خواستگار اول حرام دانسته اند.

خواستگاری یک پسر افغانی با توانایی های خاصش در برنامه تلویزیونی عصر جدید همه را غافلگیر کرد1

عده ای دیگر مانند شهید ثانی و محقق حلی با استناد به این که اصل عدم حرمت است و وعده ازدواج فی نفسه بین زن و مرد علقه ای ایجاد نمیکند، این خواستگاری را مکروه دانسته و بیان داشته اند همان طور که طرفین حق بر هم زدن نامزدی را دارند خواستگاری دیگران نیز از زنی که خواستگاری سابق را قبول کرده، بلامانع است. این استدلال با اصول آزادی طرفین و حاکمیت اراده سازگارتر است.

بنابر این هرگاه خواستگاری از زنی که خواستگاری دیگری را قبول کرده است، به ازدواج انجامید این عمل عدول ضمنی از نامزدی پیشین تلقی شده و ازدواج صحیح است، و برای زن و خواستگار جدید مسئولیتی نمی آفریند. خواستگاری غیرمجاز حسب مورد دارای مسئولیت مدنی یا کیفری است. همچنین اگر با این خواستگاری مزاحمتی برای کسی ایجاد نماید یا توهین تلقی شود، مزاحم با عنایت به ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی ۱۳۷۵ مستوجب کیفر و مشمول مقررات تعزیری است. دکتر حسن فدایی - حقوقدان. صفحه اصلی جامعه آسیب اجتماعی. شنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۷:۱۷. آشنایی با خواستگاری و شرایط آن. شرایط صحت خواستگاری: خواستگاری مانند هر عمل حقوقی دیگر تابع شرایط عمومی صحت است: طرفین باید قاصد و راضی باشند و برای توافقی که می کنند اهل محسوب شوند.

مسئولیت ناشی از خواستگاری غیرمجاز

این موانع در دو بخش عمده قابل بررسی است: الف. ازدواج با آن زن حرام نباشد. زن موضوع خواستگاری دیگری نباشد. مسئولیت ناشی از خواستگاری غیر مجاز خواستگاری غیرمجاز حسب مورد دارای مسئولیت مدنی یا کیفری است. مجله قانون و حقوق. آشنایی با انتخابات مجلس شورای اسلامی. مطالب مشابه. متخصصین فعال در حوزه خانواده علی تهرانی ساعی کارشناس حقوقی. مصطفی عباسی وکیل پایه یک دادگستری. مینا محمدی همیار ارشد بنیاد. امیر ضیغمی کارشناس حقوقی.

احسان عبدالهی وکیل پایه یک قوه قضاییه. فردین حسین نژاد کارشناس ارشد حقوق. میثم احمدی کارشناس حقوقی. عبدالصمد محمدی مقدم وکیل پایه یک قوه قضاییه. بهنام رفیعی ساران وکیل پایه یک دادگستری. مونا عابدی کارشناس حقوقی.


 • !
 • ورود به سایت دوستیابی زنجانایران.
 • شرایط صحت خواستگاری.
 • اتصال برنامه در میاندوآبایران.
 • متخصصین فعال وبلاگ محمد مهدی رضیان وکیل پایه یک دادگستری. سها آگهی همیار ارشد بنیاد. مسائل حقوقی. استرالیا و اطلاعاتی که می بایست درباره این کشور بدانید — Australia. خیانت در امانت و توضیحات تکمیلی درباره ی تاریخچه جرم خیانت در امانت.

  چه زمانی مرد نمیتواند از زن خواستگاری کند؟

  افزایش صلاحیت و هزینه دادرسی در شوراهای حل اختلاف. بررسی نحوه اجرای آرای قضایی در زمینه ورشکستگی. حق فنی یا تعرفه خدمات دارویی؟. گران فروشان بلیط تهران-کرمانشاه قطعا برخورد جدی خواهد شد. مشکلات کودکان بی شناسنامه و مشکلات هویتی و شخصیتیشان. دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.